Do czego mogą służyć naklejki na ELS? Podstawowe zastosowania legitymacji studenta!

Elektroniczna Legitymacja Studenta(ELS) to nie tylko dowód tożsamości. Dowiedz się do czego jeszcze ważna legitymacja przydaje się studentom i jaką rolę pełnią tu hologramy ELS.

Po co studentowi aktualny hologram ELS?

Legitymacja studenta może służyć do wielu różnych celów. Podstawowy to oczywiście potwierdzanie tożsamości studenta i przynależności do danej uczelni. Na każdej ELS jest nazwa uczelni i dane osobowe, np. Politechnika Warszawska, Jan Kowalski. Studenci wykorzystują legitymację z ważną naklejką ELS także jako:

 

  1. Bilet do komunikacji miejskiej – możliwość używania ELS jako karty miejskiej wprowadziły m.in. Warszawa, Kraków oraz Wrocław, a także od niedawna Lublin, a także Poznań. Inne miasta takie jak Rzeszów czy Kielce nadal wymagają osobnego biletu od studentów. Co ważne, dzięki elektronicznej legitymacji studenckiej z aktualną naklejką semestralną, bilet można kupić z 50%- zniżką.
  2. Karta płatnicza – niektóre banki podjęły współpracę uczelniami – np z UW lub UKSW i umożliwiają studentom dokonywanie zakupów z użyciem legitymacji. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Oczywiście, aby legitymacja służyła jako karta płatnicza, jej hologram ELS musi być aktualny.
  3. Karta biblioteczna – większość bibliotek uniwersyteckich, np. BUW (Uniwersytet Warszawski) zrezygnowało z papierowych kart bibliotecznych i pozwalają studentom używać w tym celu elektronicznej legitymacji studenckiej.
  4. Karta parkingowa – dzięki obecności tzw. układu bezstykowego w legitymacji studenta, można jej używać jako karty parkingowej. Oczywiście wszystko zależy, czy dana uczelnia umożliwia taką opcję.
  5. Karta do wypożyczania rowerów – takie użycie ELS jest coraz bardziej popularne. Przykładowo, studenci mogą używać swojej legitymacji do wypożyczenia miejskiego roweru w systemie PRM – Miasta Poznań.
  6. Inne ciekawe zastosowania Elektronicznej Legitymacji Studenckiej: karta lojalnościowa, karta kontroli dostępu, nośnik certyfikatów,

 

Oczywiście sposobów wykorzystania Elektronicznej Legitymacji Studenckiej jest znacznie więcej. Ich ilość zależy w dużej mierze od rozmiarów uczelni i miasta. Takie miejscowości jak Kraków czy też Lublin albo Wrocław udostępniają studentom więcej ciekawych opcji niż np. Szczecin czy Opole. Jednak rozwój funkcjonalności ELS w mniejszych miastach to tylko kwestia czasu. Laserowe hologramy na legitymację dają tak wiele opcji, że możliwości użycia ELS są w zasadzie nieograniczone!

 

Ważne! pamiętaj o tym używając Elektronicznej Legitymacji Studenckiej!

 

Zanim zaczniesz korzystać z dobrodziejstw posiadania legitymacji studenta, sprawdź czy masz ważny hologram semestralny. Tylko wówczas Twoja legitymacja może być wykorzystana jako Karta Miejska lub jako Karta Biblioteczna. Ważne nalepki na legitymację studenta dostaniesz bez trudu w swoim dziekanacie (lub w przypadku UW – sekretariacie studiów). Zawsze sprawdzaj jaką masz datę ważności nalepki na legitymację. Sprzedaż tych produktów jest możliwa jedynie do celów kolekcjonerskich. Zwykle naklejka na ELS jest ważna do końca marca w semestrze zimowym i do końca października w semestrze letnim. Po tym czasie należy ją “podbić” lub zrezygnować z użytkowania.

 

Naklejka na legitymacji nie tylko udowadnia, że dana osoba jest studentem, ale także pokazuje, że elektroniczna legitymacja studencka jest autentyczna. Ponadto, ważny hologram semestralny uprawnia studenta do korzystania ze zniżek ztm w takich miastach jak Warszawa oraz Lublin, a także studencki Kraków, Wrocław, a także Łódź, niedaleko Olsztyna. To bardzo ważne, ponieważ dzięki nalepce na legitymacje można jeździć środkami transportu nawet o połowę taniej. Dlatego jeżeli chcesz korzystać z przywilejów studenta, zaopatrz się w aktualny hologram na legitymację w swoim dziekanacie! Opinie studentów potwierdzają, że trzeba to zrobić możliwie wcześnie, aby uniknąć długich kolejek.

Aktualna oferta – hologram ELS 31.03.2020 już jest dostępny – sprawdź!

Jeśli jesteś kolekcjonerem i zbierasz naklejki studenckie na legitymację – zajrzyj tutaj.