Gdzie jest najwięcej uczelni w Polsce? Ranking miast akademickich!

Zastanawiasz się, gdzie w Polsce jest najwięcej uczelni wyższych? Prezentujemy aktualny ranking polskich miast, gdzie jest najwięcej uniwersytetów. Jak się okazuje, nie tylko Warszawa zasługuje na miano miasta studenckiego.

Miasta według liczby uczelni

Jak pokazuje ranking, liczba uczelni jest ściśle związana z wielkością miasta. Największe ośrodki miejskie ściągają studentów z całej Polski. Tam też powstaje najwięcej szkół wyższych – zarówno publicznych jak i prywatnych. Na szczycie rankingu na rok 2016 oczywiście znalazła się Warszawa, a co ciekawe – Kraków zajął miejsce poza podium. Według statystyk, najwięcej uczelni jest w miastach:

  1. Warszawa – 66 uczelnie (na czele z UW – Uniwersytet Warszawski)
  2. Poznań oraz Wrocław – po 23 uczelnie
  3. Łódź –  22 uczelnie
  4. Kraków – 20 uczelni
  5. Gdańsk – 13 uczelni
  6. Katowice – 12 uczelni
  7. Białystok i Szczecin- po11 uczelni
  8. Kielce i Lublin –  po 9 uczelni
  9. Bydgoszcz – 7 uczelni
  10. Bielsko Biała – 6 uczelni

Co wynika z rankingu?

Jak pokazują dane, Warszawa ponad 3-krotnie przewyższa Poznań i Wrocław pod względem liczby studentów. Stolica jest często określana jako główne miasto studenckie w Polsce. Na samym Uniwersytecie Warszawskim liczba studentów przekracza 40 tysięcy. Dość zaskakujące są wysokie pozycje miast Łódź oraz Gdańsk, gdzie rozwój infrastruktury szkolnictwa wyższego to w zasadzie efekt ostatnich kilku lat. Jeszcze niedawno jedynymi godnymi uwagi ośrodkami były tam Uniwersytet Gdański(UG) oraz Uniwersytet Łódzki (UŁ). Dość niska lokata miasta Kraków może w pierwszej chwili dziwić, ale po zastanowieniu trzeba przyznać, że kojarzenie Krakowa z życiem studenckim to głównie zasługa UJ – Uniwersytetu Jagiellońskiego, który zdominował placówki edukacji wyższej. Ogólna liczba uczelni w Polsce powiększa się dynamicznie od 2006. Co interesujące, właśnie wtedy wszystkie polskie uczelnie wprowadziły ujednolicone Elektroniczne Legitymacje Studenckie. Prawdopodobnie hologramy ELS w żaden sposób nie wpłynęły na ten fakt, ale jest to ciekawa wiadomość dla osób zbierających hologramy kolekcjonerskie.

 

Czytaj więcej o najliczniejszych polskich uczelniach:

 

Uniwersytet Gdański – www.ug.edu.pl

Uniwersytet Warszawski – www.uw.edu.pl

Uniwersytet Jagielloński – www.uj.edu.pl

 

 

Jeżeli interesują Cię hologramy na legitymację, ich cena oraz opinie ekspertów, z pewnością zaciekawi Cię fakt, że naklejki na ELS są identyczne na wszystkich uczelniach. Nie ma tu znaczenia miasto czy wielkość danej placówki.  Warszawa czy Rzeszów – wszędzie hologramy ELS są wytwarzane według odgórnie przyjętych zasad. Najliczniejsze uczelnie w takich miastach jak Kraków, Gdańsk czy też Białystok zamawiają naklejki ELS w hurtowych ilościach na kilka, a nawet kilkanaście tygodni przed końcem semestru. Właśnie wtedy studenci odwiedzają dziekanat, aby dostać aktualny hologram semestralny na legitymację. Opinie studentów i pracowników pokazują jednak, że większość studentów przychodzi po nową nalepkę na ELS dopiero tuż przed ostatecznym terminem przedłużenia legitymacji.

Najnowsze hologramy kolekcjonerskie – edycja 31-03-20 dostępna jest tu.

Po więcej informacji dla kolekcjonerów naklejek studenckich ELS z miast Warszawa i nie tylko zapraszamy na tą stronę.